Browsed by
Month: Únor 2024

Otevřený dopis po dnešním pořadu ČT 1 – Reportéři ČT

Otevřený dopis po dnešním pořadu ČT 1 – Reportéři ČT

Bratři a sestry,

jestli jste dnes večer neviděli pořad Reportéři ČT na ČT 1, určitě si ho pusťte!

Stačí kliknout na tento odkaz:

26. únor – Reportéři ČT | Česká televize (ceskatelevize.cz)

Pokud jste totiž v koutku duše chovali alespoň trochu naděje, že situace s aférou „40 milionů“ není tak hrozná, po jeho zhlédnutí o ni přijdete.

Po skončení reportáže mi začal cinkat jeden mail za druhým a hned v tom prvním mi pisatelka psala:

Tak ona Moučková lítala business class na luxusní dovolený s podvodnicí Colding! A jedna ta dovolaná stála 750.000 korun! Tak ať Moučková ukáže potvrzení, že si business class letenku platila sama! A ten super hotel v Dubaji taky! Nebo se rekreovala za peníze ukradený Sokolu?

A z dalšího mailu:

Viděli jste v úvodu toho Jana Borise Uhlíře? Jak před svou kanceláří v Tyršově domě bezostyšně říká na kameru „Chráním svoji firmu!“ To je přesně ono! Oni to v tom Tyršáku berou jako svoji vlastní firmu! A netají se s tím! Klidně to řekne do televize!

A další mail:

Úplně jsem se styděla za to, jak v reportáži vystupoval mluvčí Sokola Smejkal. Myslím, že první, co by mělo nové vedení zvolené na výboru 9. března udělat, je tuhle trapnou figuru vyhodit!

Další maily jsou ve stejném duchu, a diskuze probíhá i na Facebooku a Instagramu.

Milí bratři a sestry, co jsem vypátral a v předchozích dopisech napsal o aféře já, bylo hrozné.

Ale je to nic proti tomu, co zjistili profesionální novináři z České televize.

Odkaz na reportáž určitě předejte všem členům své jednoty – a především vyslancům Vaší župy!

Tohle prostě musí všichni vidět, aby pochopili, kam nás vedení Hany Moučkové dostalo.

Věřme, že po dalších závažných informacích, které reportáž odhalila, mimořádný Výbor ČOS s okamžitou platností odvolá Hanu Moučkovou z funkce starostky ČOS i dalších jejích funkcí v ČOS.

František Beneš

Otevřený dopis členům a činovníkům České obce sokolské (z 25. 2. 2024)

Otevřený dopis členům a činovníkům České obce sokolské (z 25. 2. 2024)

Bratři a sestry,

na své dva předchozí otevřené dopisy jsem k dnešnímu dni dostal mailem 219 reakcí, z toho pouhé 4 nesouhlasné, ostatní byly kladné a povzbuzující. Napsali mi činovníci i řadoví členové Sokola, řada výborů jednot, a dokonce i župy. Za všechny tyto reakce děkuju, všechny jsou užitečné a na všechny se snažím alespoň stručně odpovídat.

Napřed k těm čtyřem. Hned první přišla od člena předsednictva ČOS a předsedy odboru sportu bc. Jana Haupta, Dis., který mi napsal: „S dokumentem naložím dle vlastního uvážení a zaujmu k události své stanovisko bez tvého pokusu nápovědi, nebo doporučení. Jsem plnoletý a mám svůj vlastní názor.“ Odpověděl jsem mu stejně ironicky: „Milý bratře, nic jiného od Tebe ani neočekávám, je mi jasné, že si kapři rybník sami nevypustí.“

Další dvě nesouhlasné odpovědi doporučovaly, aby se se změnami počkalo, až věc policie vyšetří a soudy o ní rozhodnou. Na to jsem odpověděl, že přece není možné přejít bez povšimnutí tak obrovský průšvih, jakým je škoda ve výši 40 milionů korun! Jak víme z jiných případů, než se věc policejně vyšetří a soudně uzavře, bude to trvat léta. Proti E. Colding navíc nebude možné pokračovat v trestním řízení z důvodu jejího úmrtí. Objasnění případné trestní odpovědnosti dalších osob je samozřejmě nutné nechat na policii. A to máme do té doby nechat ty, kteří věc nepochybně zavinili, aby dál stejně nezodpovědně hospodařili se společnými penězi a mohli tak způsobit další škody? Určitě ne. Nic nám přece nebrání v tom, abychom vlastními silami a kontrolními mechanismy objasnili manažerské selhání konkrétních osob.

Čtvrtý pisatel napsal, že podle něj nepracuju s ověřenými podklady a dokonce uvedl: „Osobně si myslím, že tvé otevřené dopisy poškozují ČOS mnohem více, než ukradených 40 milionů.“ K tomu je samozřejmě těžké něco dodat…

            Zbylých 215 mailů pak vyjadřovalo podporu snaze změnit k lepšímu poměry ve vedení ČOS a do jejího čela zvolit nového starostu nebo starostku.

Je přitom zajímavé, že mnoho mailů mi přišlo po zveřejnění otevřeného dopisu starostky ČOS Hany Moučkové. Píše v něm mimo jiné, že není zvyklá utíkat z boje a „Jsem připravena a hlavně schopna dál pokračovat ve vedení ČOS.“ Na to ironicky reagovala jedna pisatelka: „Sestra starostka bojuje především o svůj flek! Každý další den ve funkci je dobrý! Pro peníze (a možná i k zahlazení stop…).“ Uvedenou citaci jsem neověřoval a ponechávám ji bez komentáře. Za mnohem důležitější totiž považuju přiznání H. Moučkové, když ve svém vyjádření říká o své asistentce: Věděla jsem, že je v insolvenci.

Doufal jsem totiž, že sestra starostka ČOS bude mít tolik soudnosti, že v souvislosti se současným skandálem sama odstoupí a nebude třeba rozebírat dopodrobna, co se vlastně stalo a co zavinila. Neudělala to, proto se na věc podívejme podrobněji.

Kdybych byl novinář a psal o věci článek, opatřil bych ho titulkem „Pustila lišku do kurníku“ – i když by to nebylo výstižné, protože přesnější by bylo „Zaměstnala lišku v kurníku!“.

Sestra Moučková totiž jako svou asistentku zaměstnala podvodnici, která napálila a podvedla dlouhou řadu osob a firem, a protože nešlo o nic rafinovaného, vždycky to vyšlo najevo, a nakonec na ni bylo uvaleno deset (!) exekucí. Doklad o tom posílám v příloze.

Tato asistentka starostky ČOS, Eliška Colding, se už ve svých 25 letech dopustila několika trestných činů, za což byla pravomocně odsouzena, a to „za spáchání pokračujícího zločinu úvěrového podvodu dle § 211 odst. 1, odst. 5 písm. c) trestního zákoníku, dílem dokonaného, dílem ve stádiu pokusu za použití § 21 odst. 1 trestního zákoníku, v souběhu s přečinem poškození cizích práv dle § 181 odst. 1 písm. a), odst. 2 písm. a) trestního zákoníku a přečinem padělání a pozměnění veřejné listiny dle § 348 odst. 1, 2 písm. b) trestního zákoníku, dílem dokonaného, dílem ve stádiu pokusu za použití § 21 odst. 1 trestního zákoníku, za což jí byl uložen úhrnný trest odnětí svobody v trvání tří let, který byl podmíněně odložen na zkušební dobu pěti let za současného stanovení dohledu Probační a mediační služby České republiky.“ Současně jí soud uložil uhradit škodu ve výši 2 miliony korun. Doklad o tom rovněž posílám v příloze.

Škodu však nesplácela a ve svém podvodném jednání naopak pokračovala.

Přes tyto varovné signály, o nichž věděla (pamatujete? Věděla jsem, že je v insolvenci.“), přijala sestra Moučková Elišku Colding jako svou asistentku a zjevně jí umožnila přístup do datové schránky ČOS a do svého mailu (jaké další pravomoci měla, jistě objasní policejní vyšetřování). A jak se říká, příležitost dělá zloděje, a výsledek už známe – škoda v aktuální výši 46 milionů korun (+ úroky a náklady právního zastoupení), a to nejspíš ještě není všechno.

Podotýkám, že nalezení informací o podvodnické minulosti E. Colding mi na internetu trvalo asi 3 minuty a bylo to zdarma – prostě jsem se podíval na www.justice.cz, kde jsem do rubriky Insolvenční rejstřík zadal jméno Eliška Colding a objevila se mi celá ta hrůza. Nakonec to může zkusit najít každý a seznámit se s tím.

Jen o trošku déle trvalo získání Výpisu z exekucí a musel jsem uhradit poplatek 60 Kč. Výsledek je v příloze.

Sestra Moučková za více než 4 roky působení Elišky Colding v jejích službách neudělala ani první, ani druhé. Aniž by se obtěžovala s jakýmkoli ověřováním její minulosti a ačkoli věděla, že je E. Colding v insolvenci, vpustila odsouzenou podvodnici do samého srdce České obce sokolské, do svého sekretariátu, a tam ji zjevně bez kontroly nechala dělat, co chtěla. Výsledek už známe…

To je podle mého názoru tak závažné manažerské selhání, že sestra Moučková už prostě nemá v čele ČOS co pohledávat!

K tomu se vyjádřilo i několik pisatelů, jedna reakce na ukázku: „Je to, jako kdyby ředitelka mateřské školky zaměstnala odsouzeného pedofila, ten tam znásilnil dítě a ona by pak prohlásila, že je z toho zklamaná, ale je připravena, a hlavně schopna dál pokračovat ve vedení školky!“

Skandál s podvodem Elišky Colding, umožněný naprostým zanedbáním kontrolních mechanismů a neuvěřitelně lehkomyslným jednáním sestry Moučkové (tedy alespoň doufám, že šlo pouze o lehkomyslné jednání, ale o tom asi víc zjistí policie), pominout nemůžeme – i když vidím snahy některých činovníků zamést jej pod koberec. Dluh 40 milionů korun s největší pravděpodobností budeme muset zaplatit. A i kdyby nějakým zázrakem ne, skutečnost, že se něco takového mohlo stát, a to přímo v sekretariátu starostky ČOS, je dostatečným důvodem, abychom v čele České obce sokolské provedli okamžitou změnu.

Vedle otázky etické je tu totiž i mnohem hmatatelnější otázka finanční, a na tu bychom neměli zapomínat – týká se totiž každého z nás. Vedle rizika, že budeme muset ze společných peněz zaplatit nemalou škodu (plus úroky + náklady na právní zastoupení), je tu i riziko do budoucna. Prostor pro získávání peněz na činnost jednot, žup i celé České obce sokolské je omezený a panuje v něm velká konkurence. Jsou tu i jiná sportovní uskupení, a i když s nimi máme korektní vztahy, myslíte, že v době všeobecného šetření nepoukážou škodolibě na to, že Sokolu je zbytečné něco dávat, když si to stejně nechá ukrást, vždyť v jeho čele sedí stejná osoba, jejíž asistentka to v klidu prováděla!?

Od skandální události se prostě musíme oprostit, udělat za ní tlustou čáru a vyslat signál, že to byla chyba konkrétních osob, s nimiž jsme se pro obrovské manažerské selhání rozešli. Jinak to všichni s sebou poneseme jako stigma a v závodech o získání peněz to bude koule na noze, kvůli které doběhneme jako poslední…

Co nám tedy zbývá? Každý, kdo chce usilovat o změnu k lepšímu, o jasné distancování od toho nedobrého, co se stalo, by měl ve své župě zjistit, kdo je jejím vyslancem na zasedání Výboru ČOS 9. března, a tohoto vyslance vyzvat, aby se jednání Výboru určitě zúčastnil, a současně mu sdělit svůj názor, jak by měl hlasovat o odvolání sestry Hany Moučkové z funkce starostky České obce sokolské. Návrh na její odvolání podal člen Výboru ČOS bratr JUDr. Jan Mandát a je zařazen jako bod 7 jednání Výboru. Pokud k odvolání dojde, může to být mezník, od nějž v Sokole začněme psát novou kapitolu.

Všechny slušné a poctivé sokoly srdečně zdravím – Nazdar!

JUDr. František Beneš

fbenes.sokol-lhotka@email.cz

PS: Pokud jde o Slet, souhlasím s tím, že to je teď nejdůležitější věc. I proto navrhuju, aby Výbor odvolal jen H. Moučkovou, jejíž manažerské selhání je nepochybné, ale ostatní členy předsednictva ponechal ve funkcích. Po Sletu bude dost času zabývat se případně tím, kdo je pro ČOS přínosem a kdo ne.

Přílohy:

Otevřený dopis členům a činovníkům České obce sokolské (z 18. 2. 2024)

Otevřený dopis členům a činovníkům České obce sokolské (z 18. 2. 2024)

Bratři a sestry,

uplynulo devět dní od doby, kdy jsme se z mailu br. Tesaře, ředitele kanceláře ČOS, dozvěděli o „aktuální kauze“, při níž Česká obec sokolská přišla o 40 milionů korun a v Tyršově domě spáchala blízká spolupracovnice starostky ČOS sebevraždu. Na jeho sdělení jsem hned 9. 2. reagoval otevřeným dopisem, který je připojen níže.

Od té doby se mnohé událo. Zasedalo předsednictvo ČOS, které v zápisu uvedlo, že „si všichni členové Předsednictva ČOS uvědomují odpovědnost vyplývající z jejich pozice. I přesto jsou … v této složité situaci připraveni pracovat pro ČOS, především v souvislosti s finálními přípravami letošního XVII. všesokolského sletu“. Tedy žádná sebereflexe a ani slovo o konkrétních důsledcích této odpovědnosti, což považuju za nepřijatelné. Zatím doložená škoda se přitom vyšplhala značně výše, a protože jde převážně zřejmě o úvěrový podvod, bude k ní třeba připočíst úroky (jistě nemalé) a dále platby za právní zastoupení. Celkem tedy půjde odhadem o 50 milionů korun, ne-li víc. (A pokud by šlo o úvěrový podvod, nechci domyslet, že by se za vylákaný úvěr ručilo sokolský majetkem, například Tyršovým domem…)

Na webu ČOS se o osobě, která spáchala přímo v Tyršově domě sebevraždu, hovoří jako o „profesionální podvodnici, která pomocí profesionálně zfalšovaných dokumentů podvedla banku i ČOS“. Tady je třeba říci, že šlo o Elišku Colding, sekretářku starostky ČOS Hany Moučkové, kterou H. Moučková pověřovala  svým zastupováním například v jednání s Národní sportovní agenturou (https://nsa.gov.cz/wp-content/uploads/2022/08/NSA_106_27.pdf, konec 1. odstavce Odůvodnění) a v oficiálních dokumentech ji označovala jako „asistentku starostky ČOS“.

Vztahy mezi Hanou Moučkovou a Eliškou Colding přitom silně překračovaly běžný pracovně právní rámec a neomezovaly se jen na pracovní otázky, obě spolu například trávily dovolenou.

E. Colding měla být pověřena i jednáním s bankou, kdy například měla zřídit termínovaný účet ČOS, ale místo toho založila účet běžný a mnohamilionovou částku z něj odčerpala. Je přitom neuvěřitelné, že to nikdo po ní nezkontroloval! Pokud to tak je, samozřejmě jí to usnadnilo jednání s bankou při dalším podvodném jednání jménem ČOS.

Domnívám se proto, že ona nyní často zdůrazňovaná rafinovanost Elišky Colding, „která pomocí profesionálně zfalšovaných dokumentů podvedla banku i ČOS“ je jen kouřovou clonou, která má zakrýt lajdáctví a nedůslednou kontrolu práce osobní asistentky starostky Hany Moučkové. Policie jistě objasní, jak to bylo s oprávněními k užívání datové schránky ČOS a kdo zanedbal její kontrolu, kdo zanedbal komunikaci s bankou, při jejímž řádném výkonu by se na nekalé jednání přišlo dříve, i jakého druhu a jak rozsáhlá byla „oprávnění“, která své asistentce svěřila Hana Moučková.

Výsledek však, bohužel, známe už nyní. Obrovská finanční škoda, strašná ostuda pro celou Českou obec sokolskou, znechucení řadových Sokolů a sokolských činovníků.

A v této situaci starostka ČOS v zápisu z jednání předsednictva uvádí, že „je připravena a schopna jít dál a pokračovat ve vedení ČOS.“

To věřím! Vždyť co by po tak velké ostudě jinde dělala! (A taky by přišla o možnost z první ruky získávat informace o případu, při jehož objasňování může dojít k zajímavým a pro leckoho nepříjemným zjištěním.)

Předsednictvo ČOS svolalo na sobotu 9. 3. zasedání Výboru ČOS, přičemž do programu jeho jednání nezařadilo bod s návrhem na hlasování o odvolání Hany Moučkové z funkce starostky ČOS. V této souvislosti je třeba zdůraznit, že Hana Moučková je zaměstnankyní nás všech, členů České obce sokolské. Je placena ze společných peněz a pokud nejsme s její prací spokojeni, máme právo ji propustit. Vždyť který spolek nebo podnik by si ponechal v čele osobu, které její asistentka po nosem ukradla tak obří sumu!

Nerozhodujeme o tom přímo, ale prostřednictvím svých zástupců, vyslanců našich žup, kteří jsou členy Výboru ČOS. Pokud se tedy domníváte, že současná aféra je poslední (a současně zdaleka největší) kapkou v množině problémů, které se v Sokole za vedení H. Moučkové nakupily, obraťte se v rámci své župy na svého vyslance ve Výboru ČOS a tlumočte mu svůj názor, jak by měl postupovat při hlasování o změně v čele ČOS. A samozřejmě je třeba, aby už teď některý z vyslanců vznesl na předsednictvo ČOS požadavek, aby do programu jednání Výboru byl zařazen bod „Hlasování o odvolání Hany Moučkové z funkce starostky České obce sokolské“.

Hlasovat by se mělo i v případě, že by se H. Moučková z jakéhokoli důvodu na zasedání Výboru nedostavila, z jejího postoje totiž jasně vyplývá, že se své funkce chce držet jako… (však více co).

Pokud by k jejímu odvolání skutečně došlo, Výbor by postupoval podle Směrnice ČOS č. 5/2018 – Volební řád Výboru ČOS

(https://docs.google.com/document/d/1CN9TJ9RF3qqQsDrMR1tK1nmeJvKh6BOe/edit),

konkrétně podle jeho článku 6, odstavec 2, podle nějž „V případě odvolání starosty přecházejí jeho práva a povinnosti na 1. místostarostu, který zajišťuje veškeré činnosti starosty ČOS do příštího zasedání Výboru ČOS, který zvolí nového starostu s mandátem do konce volebního období.“ Volební řád řeší i situaci, kdy by 1. místostarosta funkci starosty nechtěl nebo nemohl převzít, takže máme vodítko, jak v této věci postupovat.  

Pokud jde o ostatní členy předsednictva ČOS, navrhuju se otázkou vyslovení důvěry v období před Sletem nezabývat a dát jim možnost, aby ukázali, jestli jsou ochotni a schopni vést Českou obec sokolskou lépe a demokratičtěji, než se to dělo doposud. Samozřejmě se jim budeme dívat pod prsty a brzy zjistíme, kdo si důvěru Výboru zaslouží a kdo ne. To je ale téma pro některé jeho budoucí zasedání.

Bratři a sestry, na můj předchozí otevřený dopis mi přišlo mnoho odpovědí od řadových Sokolů i sokolských činovníků, od jednot a žup. Všechny do jedné byly souhlasné. Za všechny samozřejmě děkuju a budu se snažit na ně postupně odpovědět. V některých přitom zazněly postesky, že za současného vedení ČOS se v jednotách a župách víc úřaduje než cvičí, a taky obavy, že „obyčejní“ Sokolové v téhle aféře nic nezmůžou, že ti „nahoře“ si to nějak zařídí a všechno zůstane při starém. Není to pravda. Pokud každý, komu na Sokolu záleží, udělá alespoň malý krůček, například bude apelovat na vyslance své župy, zlepšení se dostaví!

 

Všechny slušné a poctivé Sokoly srdečně zdravím – Nazdar!

 

JUDr. František Beneš

fbenes.sokol-lhotka@email.cz

Otevřený dopis členům a činovníkům České obce sokolské (z 9. 2. 2024)

Otevřený dopis členům a činovníkům České obce sokolské (z 9. 2. 2024)

Bratři a sestry,

reaguju na mail, který minulý týden rozeslal br. Tesař, ředitel kanceláře ČOS, ve věci „aktuální kauzy“, při níž náš spolek, Česká obec sokolská, přišel o 40 milionů korun a v Tyršově domě spáchala blízká spolupracovnice starostky ČOS sebevraždu.

Z jeho textu vyplývá, že „škoda je opravdu velká“, ale „nijak to neohrožuje činnost našeho spolku a už vůbec ne přípravy sletu“. Takové zlehčování situace považuju za drzost, zejména když pokračuje výzvou, „abyste pokusy novinářů o získání jakýchkoli informací odkázali na našeho tiskového mluvčího … Je důležité, aby od představitelů našeho spolku nevyšly jakékoliv spekulace, které by se objevily v médiích, což by ČOS rozhodně, už v tak složité situaci, nepomohlo.“

        Na webu ČOS https://sokol.eu/aktualita/sokol je pak zveřejněno mj. toto: „Je jednoznačné, že šlo o profesionální podvodnici, která byla s to obejít všechny kontrolní mechanismy jak v ČOS, tak i ty bankovní. Neumíme si představit, jak se podobnému útoku dá zabránit, ale provedeme interní audit a na základě výsledků kontrolní mechanismy zdokonalíme.“ Jinými slovy: My za nic nemůžeme, nešlo to odhalit, ale my zkontrolujeme naše kontrolní mechanismy a zdokonalíme je…

To si opravdu myslí, že jsme všichni praštění medicinbalem a necháme je vyšetřovat skandál, který svou nedbalostí (v nejlepším případě) sami způsobili? Když si v situaci, kdy se členové ČOS skládají po stokoruně na Slet, nechají pod nosem ukrást čtyřicet milionů?!

Na vině je jednoznačně předsednictvo ČOS a především jeho hlava – starostka ČOS Hana Moučková. Ta je ve své funkci už příliš dlouho a za tu dobu si přivlastnila příliš mnoho moci. Mimo jiné drží v rukách mzdy a odměny řady členů předsednictva a dalších vedoucích pracovníků v ústředí ČOS, rozhoduje o jejich další kariéře, takže není divu, že se z nich stali poslušní přikyvovači. Snadno se o tom můžeme přesvědčit v zápisech z jednání předsednictva, kde prakticky všechny návrhy starostky jsou přijímány jednohlasně, i když třeba zjevně odporují Stanovám ČOS (a pak usnesení zase museli zrušit).

Takový přístup by Hana Moučková možná mohla uplatňovat v soukromé firmě, která by jí patřila, ale ne v demokraticky řízeném spolku, jakým by Česká obec sokolská měla být.  Jakoukoli kritiku svého jednání se H. Moučková snažila potlačit silou, neštítila se přitom třeba i uvádět nepravdu – tedy lhát, takže není divu, že kontrolní mechanismy byly v ústředí ČOS značně oslabeny. Důsledkem pak je mimo jiné i aktuální aféra, s astronomickou finanční škodou a zmařeným lidským životem.

        Česká obec sokolská při ní však neutrpěla jen finanční škodu, utrpěla i škodu morální a na své prestiži. Morální proto, že aféra nutně oslabí důvěru členů Sokola v jeho ústředí a povzbudí ty, kdo se snaží vyvést své jednoty z ČOS. Argumentem bude: Proč máme být členy tak skandálně špatně vedeného spolku? A škoda na prestiži se projeví například při žádostech o dotace a granty, při nichž nejspíš často uslyšíme: „To vám máme dát peníze a vy si je pak zase necháte ukrást?“

Bratři a sestry, situace je bezpochyby špatná a její důsledky se s námi potáhnou léta. Jediné, co na ní vidím dobrého, je, že jde o příležitost změnit dosavadní způsob řízení ČOS, v ústředí zdegenerovaný do autokratičnosti, a obnovit skutečně demokratické postupy, na nichž naši dávní předchůdci Sokol založili.

Každá hospodyňka ví, že schody se zametají odshora. Prvním krokem tedy musí být změna ve vedení ČOS. Za samozřejmé bych považoval, že starostka H. Moučková, které se celá aféra děla pod nosem, okamžitě odstoupí. Pokud to neudělala, měl by ji nejbližší Výbor ČOS odvolat. Jedině tak členům České obce sokolské i ostatní veřejnosti dáme najevo, že se snažíme o očistu a nápravu stavu, který nás přivedl do současné situace.

Jak dál postupovat máme popsáno v interních předpisech ČOS. Vedením ČOS by Výbor měl dočasně pověřit důvěryhodnou osobu, a pak rozhodnout, koho z předsednictva ČOS nahradí vhodnými členy Výboru ČOS. Nově obsazené předsednictvo by pak mělo zadat audit, personální a finanční, aby se objasnilo, které pracovníky ústředí skutečně potřebujeme, a jaký kdo měl podíl na současné situaci. Nejde totiž jen o aktuální skandál, ale i o řadu dalších problémů, které stávající předsednictvo neřešilo. Namátkou na podzimním Výboru nadnesená témata: Kdo nese odpovědnost za liknavý přístup předsednictva při řešení odchodu T. J. Sokol Brno 2 z ČOS? Kdo přesně může za špatně uzavřené nájemní smlouvy v Tyršově domě, v jejichž důsledku došlo k velkým škodám? Kdo včas nereagoval, když nájemce přestal platit? A kdo může za špatnou situaci v hostelu ČOS? Byl někdo odvolán z dalšího rozhodování o penězích a smlouvách? Byla vůči někomu uplatněna náhrada škody?

Stejně bychom měli postupovat v otázce náhrady oné čtyřicetimilionové škody. Pokud se ukáže, že někdo v rámci vedení ČOS, počínaje ses. starostkou Moučkovou a dalšími členy předsednictva, nepostupoval s péčí řádného hospodáře, měli bychom na nich vymáhat náhradu alespoň části vzniklé škody.

Bratři a sestry, nedivte se, prosím, že se celé záležitosti tak zevrubně věnuju. Jsem z tradičně sokolské rodiny, v Sokole byli rodiče a prarodiče, je v něm moje žena a čtyři dospělé děti i se svými partnery. Sám jsem byl dlouho předsedou kontrolní komise naší jednoty a nyní jsem řadu let jejím starostou. Vedle toho jsem místopředsedou Rozhodčí komise České obce sokolské (což je jeden z jejích ústředních orgánů) a do nedávna jsem byl řadu let jako právník členem legislativně-právní komise ČOS. Veškeré tyto funkce jsem samozřejmě vždy vykonával zdarma a ve svém volném čase. Na České obci sokolské mi tedy záleží a trápí mě pomyšlení, že by se aktuální aféra měla opět zamést pod koberec. Nemůžeme přeci nechat ty, kdo lajdáctvím, přílišnou submisivitou nebo prostě nedostatečnou opatrností nejednali s péčí řádného hospodáře a způsobili nám všem tak obrovskou škodu, aby dál stáli v čele České obce sokolské a dokonce sami sebe vyšetřovali!

Proto vyzývám členy Výboru ČOS, aby ve společném zájmu Sokola jednali rychle a rázně, na nejbližším zasedání Výboru provedli změnu v čele ČOS a celé naše hnutí nasměrovali zpět na demokratický způsob řízení, jak jej ustanovili dávní zakladatelé Sokola.

Všechny slušné a poctivé Sokoly srdečně zdravím – Nazdar!

JUDr. František Beneš

fbenes.sokol-lhotka@email.cz